Indeksai
S&P Asia 50-0,51%3.823,27
OMXV-0.04%498.398
EURO STOXX 50-0,62%3.441,76
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,27%1,1114
EUR-GBP+0,51%0,7138
EUR-CHF-0,16%1,0443
EUR-JPY+0,02%136,4300
USD-PLN-0,31%3,7699
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-2,82%60,32
Gold(USD/t oz.)+0,37%1.167,80
Copper(USd/lb.)-0,53%261,70
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 1+1,52%0,067
Euribor 30,00%0,015
Euribor 6+2,08%0,049
Fondai


DĖMESIO! Tai yra bendrovės pranešimas spaudai. Pranešimų spaudai turinio VZ.LT neredaguoja. Už pranešimo turinį atsako jį paskelbusi bendrovė.

Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiados dalyviams teko užduotis apie gintarą

2012.04.27, 15:12
Lietuvos gamtos mokslų olimpiados asociacija
Persiųsk

Vakar paaiškėjo, kokiomis praktinės užduotimis bus išaiškinti geriausi 10-osios Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiados nugalėtojai. Integruotas komandines užduotis šešiolikamečiams renginio dalyviams ruošė Vilniaus universiteto mokslininkų komanda. Viena iš užduočių buvo susijusi su vadinamuoju Lietuvos auksu – gintaru, kita – su tyrimais kosmose.

Vilniuje vykstančiame tarptautiniame renginyje dalyviai komandose po tris sprendė 2 praktines užduotis. Užduotys lygiomis dalimis tikrino dalyvių gebėjimus biologijos, fizikos ir chemijos srityse.

Pirmoji praktinė užduotis, kurią dalyviai sprendė balandžio 24 dieną, buvo susijusi su Lietuvos auksu – gintaru. Dalyviai turėjo išsiaiškinti, už kiek baltų pirklys būtų pardavęs legendinį gintaro luistą Saulės akmenį finikiečių turguje. Spręsdami užduotį biologai tyrė gintaro inkliuzus – įvairių grupių vabzdžius, chemikai aiškinosi gintaro spalvos sudedamąsias dalis chomatografijos būdu, o fizikai, imituodami jūros vandenį, turėjo nustatyti gintaro tankį.

Vakar dalyviams atiteko užduotys, susijusios su kosmoso tyrimais. 22 Europos Sąjungos šalių komandos aiškinosi, kaip geriausia apsirūpinti deguonimi kosminiuose laivuose. Kiekvienos komandos chemikai tyrė dabar naudojamas oro atnaujinimo kapsules, o biologai su fizikais aiškinosi fotosintetinančių dumblių panaudojimą deguonies gamybai. Komandos taip pat vertino, kuris būdas yra geresnis ekonominiu požiūriu.

„Įdomus momentas buvo tai, kad pirmoji užduotis atskleidė, kai kurių dalyvių eksperimentinius gebėjimus. Kuomet, nustatant gintaro tankį, dalyviai duotus 200 gintaro gabaliukus sumetė į vandenį prieš tai jų nesudrėkinę, gavo šiek tiek klaidinančius rezultatus. Dėl vandens paviršiaus įtempimo gintaro gabaliukai neskendo, o antrą kartą, patikrinant rezultatus, jie nuskendo. Tai gauti rezultatai išsikraipė“, - pasakojo apie eksperimentinę užduotį Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius Edmundas Kuokštis.

Olimpiados užduočių sprendimų metu buvo naudojamos Lietuvos mokyklų priemonės, kurios pasibaigus olimpiadai bus perduotos mokykloms būsimų olimpiadininkų ruošimui.

Šios priemonės bus ir toliau naudojamos gabių ir talentingų mokinių ugdymui šalies mokyklose, organizuojant gamtos mokslų nacionalines ir tarptautines olimpiadas bei konkursus, tuo pačiu ir Lietuvos komandų pasirengimui dalyvauti tarptautiniuose renginiuose

Olimpiados rezultatai bus skelbiami uždarymo ceremonijoje rytoj (balandžio 28 dieną), 15-18 val. Lietuvos mokslų akademijoje, Gedimino pr. 3, kur ir paaiškės geriausia Europos Sąjungos komanda, o dalyviai bus apdovanoti diplomais ir aukso, sidabro bei bronzos medaliais. Uždarymo ceremonijoje aukso medalius bei taurę, kuri perduodama kiekvienais metais geriausiai Europos Sąjungos komandai, įteiks renginio globėjas Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus.

Apie Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiadą:

Balandžio 22-29 d. Vilniuje vyksta 10-oji, jubiliejinė Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiada, kurioje 132 dalyviai iš Europos Sąjungos šalių varžosi dėl geriausios komandos titulo, spręsdami kompleksines chemijos, biologijos ir fizikos užduotis. Lietuva pirmą kartą gauna teisę organizuoti tokio lygio tarptautinį gamtamokslinį renginį. Olimpiadą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija bei ilgametę gamtamokslinio gabių vaikų ugdymo patirtį turinčios organizacijos: Lietuvos gamtos mokslų olimpiadų asociacija, Nacionalinė moksleivių akademija, Vilniaus universitetas, Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras. Oficialūs renginio Globėjai – Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus bei Vilniaus miesto savivaldybė.

Renginio generalinis rėmėjas: AB „ORLEN Lietuva“, renginio didysis rėmėjas: AB „ACHEMA“, renginio pagrindiniai rėmėjai: European Physical Society, Thermo Fisher Scientific, AB „Amilina“, UAB „Conmaster“, UAB „REPRO“, renginio rėmėjai: PLC „MEGA“, Čili pica, Kauno miesto savivaldybė, renginio draugai: UAB „VTEX“, UAB „Birštono mineraliniai vandenys”, UAB „TIGER“, UAB „Mažoji Ragainė“, UAB „LANADA“, CITIZEN, Graso banga, renginio ambasadoriai: Europos parlamento nariai Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Algirdas Saudargas ir Justas Paleckis.

Kontaktinis asmuo:

Ieva Uogintaitė

EUSO 2012 atstovė ryšiams su visuomene

Tel.: + 370 682 43420

El. Paštas: ieva@euso2012.lt

Pasidalink:
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
Pagrindinės naujienos
Įmonių veiklos rezultatai »